Korekce postavení zubů

úsměv s rovnátky. rovnátka, BrnoSchopnost vyrovnávat se s výraznými vadami chrupu má velmi málo jedinců. Většině lidí i poměrně drobné odchylky způsobují řadu problémů, například artikulačních, kdy mají problém s vyslovováním sykavek. Většinou se jedná o nerovnoměrnost mezi velikostí čelistí a zubů a snadno tedy může dojít k tomu, že zuby jsou do čelisti příliš malé a vznikají mezi nimi mezery, nebo naopak je čelist menší a dochází tak ke stěsnání zubů. Problém může způsobovat například i přespočetný zub, který bývá uložen mezi kořeny horních jedniček a mechanicky zuby od sebe roztlačuje. Drobné odchylky v postavení zubů lze upravit pomocí estetických materiálů. Výhodou korekce je, že je maximálně šetrná ke zdravým zubům a tkáním. Materiály, které ke korekci používáme, vykazují dobrou chemickou vazbu ke sklovině a to nám umožňuje provést estetickou korekci zcela bez vrtání, neboť bílou dostavbovou hmotu k zubu prostě přilepíme. Díky tomu je tento zákrok zcela bezbolestný a není potřeba použít ani lokálního znecitlivění. Důležité je zvolit vhodný odstín s odstínem zubu. Povrch zubu, v místě kde došlo k narušení, potřeme speciálním gelem, který zajistí pevnou vazbu bílé hmoty k zubní sklovině. Dále postupujeme tak, že zub modelujeme až do požadovaného tvaru tak, že postupně přidáváme jednotlivé vrstvy bílého materiálu. Každá vrstva musí být vždy vytvrzena modrým světlem speciální lampy. Úplně na závěr povrch zubu vyleštíme do lesku speciálním nástrojem.

Při ortodontické léčbě používáme kovová a keramická rovnátka.

Kovová rovnátka používáme u pacientů všech věkových skupin. Jsou tedy vhodné pro děti i dospělé pacienty, oproti estetických aparátkům jsou určitě pevnější a také levnější. Dnes používané zámečky jsou malé a hladké a díky tomu méně dráždí jazyk. Jejich nevýhodou ale je, že jsou poměrně dost viditelné a nápadné a proto nejsou oblíbené u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku. Aplikace kovových zámečků provádíme tak, že skrze ně vedeme drát, který je přichycen gumovými kroužky, které se vyrábějí v mnoha různých barevných odstínech, v nenápadných i pestrých barvách. Rovnátka si tak můžete dozdobit podle vašeho přání. Výhodou kovových aparátků je dostupnost i těch nejlevnějších variant a jsou vhodná pro různé druhy ortodontických anomálií, jsou pevné a prakticky nedochází k jejich poškození. Léčba kovovými rovnátky trvá také kratší dobu než u jiných typů.

Keramická rovnátka jsou mezi pacienty velmi oblíbená, jsou opatřena speciálními zámečky, které na rozdíl od kovových nemají elastické kroužky, které drží drát a často upoutají pozornost okolí. Keramická rovnátka bez těchto kroužků umožňují lepší čištění a udržování dentální hygieny.

Ortodontickým aparátkům je potřeba věnovat péči a k tomu vám poslouží řada pomůcek, které vám usnadní každodenní hygienu. Doplňky a vhodnou péči vám doporučím u nás v ordinaci.

Po aplikaci ortodontických aparátků je nutné, aby jste je čistili klasickým zubním kartáčkem minimálně 3x denně a to po každém hlavním jídle. Večer provádějte dočištění zubů pomocí speciálního mezizubního kartáčku, který je určen pro čištění fixního aparátku. Důležité je během ortodontické léčby nezapomínat na fluoridaci. 1x týdně používejte po vyčištění zubů Elmex gel, ideální je, nanést tento fluoridový přípravek na zubní kartáček a večer před spaním si znovu vyčistit zuby a pouze jednou vypláchnout ústa. Ale poté do rána již nic nepijte a nejezte! Vhodné je používat i tablety na obarvení plaku. Ideální způsob použití je po vyčištění zubů nechat tabletu v ústech rozpustit a tak dobře poznáte místa, kde stále ještě ulpívá nedokonale odstraněný plak.

Ke zlepšení zubní hygieny používejte i škrabku na jazyk, aby jste odstranili vrstvu povlaku, který obsahuje bakterie a mimo to zabráníte i vzniku nepříjemného pachu v ústech. Škrabku stačí použít jednou denně, kdy dvěma tahy setřete jazyk směrem od kořenu ke špičce.